Spanie na dziko w Danii

Czy spanie na dziko i za darmo jest w Danii możliwe? Jak najbardziej! Choć kraj ten kojarzy się jako drogi kierunek turystyczny to niekoniecznie zawsze tak jest. Dania stwarza świetne warunki do nocowania pod gołym niebiem całkiem za friko jak to wielu by powiedziało bądź za symboliczną kwotę. 

Spanie na dziko w shelterze

Dania pochwalić się może shelterami w ilości ponad 2000 rozproszonych w całym kraju, często w lasach i blisko plaż. Część z nich należy do państwa, a część do prywatnych podmiotów.

Nocleg w shelterze jest często bezpłatny. Z reguły nie ma potrzeby rezerwacji sheltera z wyprzedzeniem aczkolwiek niektóre z nich tego wymagają. Rezerwacji dokonać możesz na stronie Book en Shelter lub na stronie Duńskiego Zarządu Przyrody. Sheltery płatne to często nowo wybudowane lub konstrukcją przypominające małe domki. Cena zależy od standardu i może się wahać od 25-60 koron za osobę. Obydwie strony są świetne pod względem dodatkowych informacji. Dowiesz się z nich między innymi czy w pobliżu jest dostęp do wody pitnej i toalety, miejsce na rozbicie namiotu, możliwość zakupu rozpałki, naładowania baterii telefonu czy rowerowej i wiele więcej! 

Sheltery są różnych rozmiarów. Niektóre pomieścić mogą aż 30 osób.
Ostatnimi laty biwakowanie w Danii stało się niezmiernie popularne. Duńczycy zaczęli również budować sheltery o bardziej kreatywnej konstrukcji, przypinające wręcz mini domki. Nie wspomnę również o lokalizacji, która czasem jest fantastyczna. 


Sydfynske Øhav, @Jesper Balleby og LUMO Arkitekter

Często na terenie wokół sheltera znajduje się miejsce na ognisko. Dlatego z powodzeniem możesz podgrzać lub przygotować sobie posiłek z ognia. Tereny wokół miejsc do biwakowania to lasy, parki, okolice blisko morza.

Spanie na dziko w lesie i na plaży 

  • Można spać na ściółce leśnej na terenach państwowych np. w śpiworze, na karimacie lub przykrytym kocem. Można też rozciągnąć hamak między drzewami trzeba jednakże uważać, by nie uszkodzić np. kory, która wiosną jest szczególnie wrażliwa.
  • Jeśli chcesz rozłożyć plandekę nad hamakiem, musisz to zrobić w miejscu oznaczonym fri teltning ponieważ większość konstrukcji plandeki nadaje taką samą funkcję jak namiot – a rozbijanie namiotów jest dozwolone tylko w lasach z takim oznaczeniem bądź w miejscach oznaczonych jako prymitywne miejsce noclegowe.
  • Na plaży możesz spać w śpiworze i na karimacie – jednakże ze względów bezpieczeństwa bez zbędnych nakryć. 

Rozbijanie namiotu w duńskich lasach państwowych 

  • Nocowanie w namiocie jest dozwolone w miejscach oznaczonych znakiem fri teltning. Mapę z miejscami na rozbicie namiotu znajdziesz TUTAJ.
  • Aby nocowanie wśród natury nie przerodziło się w typowe pola namiotowe, obowiązuje zasada 1-2-3 – maksymalnie jedna noc z dwoma namiotami 3-osobowymi. Namiot musi znajdować się pod drzewami i nie może być uciążliwy dla innych przebywających w lesie.
  • Kiedy rozbijasz namiot, nie może on być widoczny dla innych spacerujących po lesie czy jadących samochodem po leśnych drogach. Namiot nie może też być widoczny z okolicznych budynków.

* Oznacza to na przykład, że nie możesz rozbijać namiotu na plażach lub na wydmach, nawet jeśli na mapie poglądowej wynika to z bezpłatnego biwakowania. To samo dotyczy łąk, bagien, wrzosowisk, pól czy innych polan, na których nie ma drzew, które mogłyby zakryć namiot.

Jak rozpoznać wśród natury miejsce na nocleg

Duński Zarząd Przyrody wprowadził klika oznaczeń indykujących miejsca na noclegu pod gołym niebem.

Lejrplads – pole namiotowe dla zorganizowanych grup.

Pola namiotowe Duńskiego Zarządu Przyrody przeznaczone są dla grup zorganizowanych liczących od 15 osób lub więcej, takich jak klasy szkolne i grupy harcerskie. Stanowiska mogą mieć wiaty, ale może to być też duża łąka nadająca się pod namioty z miejscem na ognisko i często z dostępem do wody pitnej i toalety.

Primitiv overnatningssted – miejsce na rozbicie namiotu lub miejsce na terenie którego znajduje się shelter.

Prymitywne miejsca noclegowe są przeznaczone dla osób indywidualnych, rodzin i małych grup, które chcą spędzić noc na łonie natury z namiotem lub bez. Miejsce noclegowe jest dostępne dla wszystkich. Korzystanie z wyposażenia i pobyt są bezpłatne.

Fri teltning – miejsce na bezpłatne rozbicie namiotu.

W kilku miejscach w lasach można rozpalić ognisko, ale nie w każdym nawet jeśli jest to wolne miejsce na biwak. W tym przypadku dozwolone jest korzystanie z kuchni burzowej po wcześniejszym zabezpieczeniu podłoża. 

Aplikacje oraz strony do wyszukiwania miejsc do noclegu pod gołym niebem. 

Spanie na dziko nie jest moją mocną stroną. Osobiście jestem człowiekiem, który sceptycznie podchodzi do noclegów na łonie dzikiej natury. Jeśli miałabym spać dziś w lesie pod namiotem bądź w shelterze to razem z większą grupą osób. Dla tych też którzy niepewni są czyt biwakowanie na dziko to coś dla nich dobrym sposobem na przekonanie się jest wypożyczenie wyposażenia do biwakowania u sharepacker. Koncepacja Sharepacker opiera się na krótko jak i długoterminowym wypożyczeniu sprzętu takiego jak namiot, śpiwór, maty pod śpiwór, sprzęt do przyrządzania posiłków.

Wszystkim miłośnikom nocowania wśród natury życzę wspaniale spędzonego czasu właśnie w Danii. Możliwości jest naprawdę wiele! I oprócz niezapomnianych wrażeń można w ten sposób zwiedzać Danię bardziej budżetówo.

God tur!


Zamknij